- today
Często spotykam się z pytaniem: jak długo wkładki powinny działać poprawnie? Co wpływa na ich żywotność?
Czy i kiedy trzeba je wymieniać?
Nawet dobra jakość i bezawaryjność, po pewnym czasie nie dają stuprocentowej pewności ochrony przed włamaniem. Dobrze wykonane wkładki mogą działać i prawidłowo funkcjonować bardzo długo. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, kiedy wkładka zaczyna szwankować po 12-15 latach od zakupu. Tak, tak, dobry produkt może tak długo służyć. Można mu też pomagać i przedłużać życie używając dwa razy w roku płynu o właściwościach konserwująco – penetrujących, jakich wiele na naszym rynku (WD40, Brunox, etc.). Pamiętajmy tylko, aby nie używać do tego smarów stałych oraz oliwy do maszyn.
Czy działające wkładki do zamków w drzwiach należy wymieniać? Według nas – jak najbardziej!
Świat cały czas idzie do przodu. Nowe technologie wypierają stare, kolejne rozwiązania techniczne mają polepszać funkcjonalność produktów i eliminować ewentualne uchybienia. A z drugiej strony, bezpieczeństwo własnego domu powinno każdemu leżeć na sercu przez cały czas. Złodzieje i włamywacze bezustannie się szkolą i edukują, a co za tym idzie – potrafią otwierać najbardziej wymyślne konstrukcje. To motywuje producentów wkładek i zabezpieczeń drzwi, aby co jakiś czas wprowadzać nowe rozwiązania w swoich produktach. „Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. W związku z powyższym, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania i pomysły. Pamiętajmy także, że atesty i certyfikaty wydawane są na określony okres czasu głównie z myślą o bezpieczeństwie finalnych użytkowników.
Warto więc mieć na uwadze, że nawet najlepszy, bezawaryjny produkt trzeba zastąpić nowym. Tym bardziej, że wymiana akurat wkładki w zamku do drzwi nie jest uciążliwa i skomplikowana. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rozmiar, wykręcić starą wkładkę i zastąpić ją nową konstrukcją. W trosce o swoje bezpieczeństwo wymieniaj wkładkę maksymalnie co 5 lat.
Najnowsze rozwiązania, których nie rozpracują zbyt szybko włamywacze, możesz sprawdzić tutaj.