- today
Systemy drzwiowe, takie jak trzymacze i samozamykacze, zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Służą one do automatycznego zamykania lub utrzymywania drzwi w otwartej pozycji. Dowiedz się, jaka jest między nimi różnica, do czego one służą i kiedy warto się na nie zdecydować. Czytaj dalej w naszym artykule.
Spis treści:
1. Czym różni się trzymacz od samozamykacza?
2. Jakie są funkcje trzymaczy drzwiowych?
3. Jak działają samozamykacze?
4. Wybrać trzymacz czy samozamykacz?
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
6. Podsumowanie
1. Czym różni się trzymacz od samozamykacza?
Trzymacze i samozamykacze to dwa różne systemy drzwiowe, które mają odmienne działanie. Jak sama nazwa wskazuje, samozamykacz odpowiada za automatyczne zamykanie drzwi, podczas gdy trzymacz – za ich utrzymywanie w otwartej pozycji. Z tego powodu trzymacze drzwiowe są najczęściej stosowane w budynkach użyteczności publicznej, gdzie jest potrzeba częstego otwierania drzwi, a jednocześnie szybkiego odcięcia wybranych stref w przypadku zagrożenia, np. pożaru. Z kolei samozamykacz to rozwiązanie, które jest często wybierane w biurach, a także przy wejściach na teren posesji czy budynków. Pozwala on na automatyczne zamykanie drzwi po ich otwarciu.
2. Jakie są funkcje trzymaczy drzwiowych?
Jak już wspomnieliśmy, trzymacze drzwiowe utrzymują drzwi w otwartej pozycji. Jest to możliwe dzięki działaniu elektromagnesu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie ruchu drzwi, aby móc je swobodnie otwierać oraz zamykać. Najczęściej trzymacze montowane są na ościeżnicy lub w podłodze, co pozwala na stabilne utrzymanie drzwi, szczególnie tam, gdzie ważne jest stałe udostępnienie przejścia, na przykład w budynkach użyteczności publicznej.
Trzymacze montowane na ościeżnicy to rozwiązania, które instalowane są bezpośrednio na ramie drzwiowej. Wykorzystują one elektromagnes. Po podłączeniu do źródła prądu elektromagnes utrzymuje drzwi w pozycji otwartej, a przy odcięciu sygnału drzwi się zamykają. Z kolei trzymacze podłogowe instalowane są w specjalnie przygotowanej wnęce w podłodze. Charakteryzują się one dyskretnym wyglądem, ponieważ większość elementów ukryta jest wewnątrz podłogi.
3. Jak działają samozamykacze?
Z kolei samozamykacze automatycznie zamykają drzwi po ich otwarciu. Podczas otwierania drzwi energia mechaniczna jest magazynowana w sprężynie. Następnie, przy pomocy systemu hydraulicznego, energia ta jest stopniowo uwalniana, dzięki czemu drzwi po cichu się zamykają. W ten sposób możliwe jest spokojne i kontrolowane zamknięcie drzwi, bez gwałtownych uderzeń. Co więcej, dzięki automatycznemu zamykaniu drzwi możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia, a także ograniczenie dostępu osób trzecich do budynku.
Rozróżniamy kilka rodzajów samozamykaczy według miejsca ich montażu:
• samozamykacze nawierzchniowe (montowane na górze ościeżnicy, na skrzydle drzwiowym lub na ramie przy zawiasach)
• samozamykacze w ościeżnicy
• samozamykacze schowane w podłodze
• samozamykacze na skrzydle drzwiowym
4. Wybrać trzymacz czy samozamykacz?
Zarówno trzymacze, jak i samozamykacze mogą być korzystnym wyborem. Wszystko zależy jednak od Twoich potrzeb. Jeśli Twoim celem jest utrzymanie drzwi otwartych przez dłuższy czas, np. w korytarzach budynków użyteczności publicznej, trzymacz drzwiowy będzie właściwym wyborem. Natomiast, gdy chcesz, aby drzwi automatycznie zamykały się po każdym otwarciu, lepszym rozwiązaniem będzie samozamykacz. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w biurach, ale również na osiedlach czy przy wejściach do posesji.
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim na parametry techniczne, takie jak siła trzymania, czas zamykania, wymagania dotyczące montażu i kompatybilność z materiałem drzwi. Niewątpliwie jednak trzymacze oraz samozamykacze to systemy, dzięki którym możesz zyskać komfort i oszczędność czasu, a także podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim budynku.
6. Podsumowanie
Trzymacze drzwiowe i samozamykacze mogą znacząco ułatwić korzystanie z budynku, a także zapewnić bezpieczeństwo i wygodę. Ich wybór warto uzależnić od własnych preferencji, potrzeb oraz rodzaju budynku.