- today
Swobodne przechodzenie przez drzwi przy zachowaniu kontroli dostępu? To możliwe dzięki elektrozaczepom z pamięcią. Co to znaczy? Dowiedz się, jak one działają. Kiedy znajdują zastosowanie i jak wygląda ich montaż? Sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie.
Spis treści:
1. Elektrozaczepy - jak działają?
2. Czym jest elektrozaczep z pamięcią?
3. Zastosowanie elektrozaczepu z pamięcią
4. Montaż elektrozaczepu z pamięcią wewnętrzną oraz zewnętrzną
5. Podsumowanie
1.Elektrozaczepy - jak działają?
Zanim przejdziemy do omówienia, czym jest elektrozaczep z pamięcią, skupmy się na jego podstawowych modelach. To urządzenia stosowane w systemach kontroli dostępu, które umożliwiają zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, zabezpieczając przed wejściem niepowołanych osób.
2. Czym jest elektrozaczep z pamięcią?
Kiedy mówimy o elektrozaczepie z pamięcią, mamy na myśli urządzenie, które zapamiętuje ostatnio otrzymany sygnał. Oznacza to, że kiedy prąd przepływa przez cewkę, zatrzask nie zablokuje drzwi od razu po zakończeniu sygnału.
3. Zastosowanie elektrozaczepu z pamięcią
Elektrozaczepy z pamięcią gwarantują użytkownikom wygodę, umożliwiając otwarcie drzwi bez konieczności ponownego korzystania z domofonu czy innego systemu kontroli dostępu.
Elektrozaczepy z pamięcią często znajdują zastosowanie w miejscach takich jak:
• domofony w blokach i budynkach wielorodzinnych
• miejsca pracy (np. biura, hale produkcyjne)
• obiekty sportowe (np. kluby fitness czy baseny)
• szpitale
• hotele
5. Montaż elektrozaczepu z pamięcią wewnętrzną oraz zewnętrzną
Rozróżniamy dwa główne rodzaje elektrozaczepów z pamięcią:
• z pamięcią wewnętrzną;
• z pamięcią zewnętrzną.
Ich wybór wpływa nie tylko na działanie, ale też na montaż.
Elektrozaczep z pamięcią zewnętrzną jest wyposażony w dodatkowy element – trzpień. Zatrzaskuje się on mechanicznie, co zapobiega przypadkowemu odblokowaniu elektrozaczepu bez fizycznego otwarcia drzwi.
Montaż tego typu elektrozaczepu wymaga dokładnego dopasowania do zatrzasku, gdyż dodatkowy element jest na zewnątrz obudowy i musi dobrze współpracować z resztą mechanizmu, aby język zamka naciskał na trzpień.
Natomiast elektrozaczep z pamięcią wewnętrzną nie posiada dodatkowych zewnętrznych elementów. Cała mechanika mieści się wewnątrz, co sprawia, że montaż jest łatwiejszy i bardziej zbliżony do instalacji standardowych elektrozaczepów.
Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Pamięć zewnętrzna zabezpiecza przed przypadkowym odblokowaniem wejścia, czym nie charakteryzuje się pamięć wewnętrzną. Z drugiej strony funkcja monitoringu rygla pozwala zmniejszyć ryzyko ponownego otwarcia drzwi. Tym samym oba rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i wygodne użytkowanie .
5. Podsumowanie
Osiedla, miejsca pracy oraz budynki komercyjne - w tych miejscach elektrozaczepy z pamięcią to nieodłączny element kontroli dostępu. Dzięki nim bowiem wystarczy tylko jeden sygnał, aby otworzyć wejście. Wyróżnia je szybkość, wygoda i bezpieczeństwo, o które warto dbać każdego dnia.