Swobodne przechodzenie przez drzwi przy zachowaniu kontroli dostępu? To możliwe dzięki elektrozaczepom z pamięcią. Co to znaczy? Dowiedz się, jak one działają. Kiedy znajdują zastosowanie i jak wygląda ich montaż? Sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie.

 

Spis treści:

1. Elektrozaczepy - jak działają?

2. Czym jest elektrozaczep z pamięcią?

3. Zastosowanie elektrozaczepu z pamięcią

4. Montaż elektrozaczepu z pamięcią wewnętrzną oraz zewnętrzną

5. Podsumowanie

 

1.Elektrozaczepy - jak działają?

 

Obraz zawierający szkic, czarne i białe, ilustracja, design

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

Zanim przejdziemy do omówienia, czym jest elektrozaczep z pamięcią, skupmy się na jego podstawowych modelach. To urządzenia stosowane w systemach kontroli dostępu, które umożliwiają zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, zabezpieczając przed wejściem niepowołanych osób.

 Elektrozaczepy są zbudowane z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest cewka, przez którą płynie prąd. Oprócz tego kluczową rolę pełni również zapadka, która umożliwia odblokowanie lub zablokowanie drzwi, gdy pojawia się sygnał elektryczny.

 Takie zatrzaski często współpracują z różnymi systemami kontroli dostępu, takimi jak karty magnetyczne, klawiatury numeryczne czy czytniki biometryczne. Możesz się z nimi spotkać na co dzień, używając np. domofonu. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku sygnał jest przesyłany do elektrozaczepu, który odblokowuje drzwi. Słyszysz wtedy charakterystyczny dźwięk przypominający brzęczenie.

 Na rynku dostępne są różne rodzaje elektrozaczepów, które są wykorzystywane w wielu miejscach. W przypadku drzwi i furtek wejściowych najczęściej spotykasz się z elektrozaczepem z pamięcią. Czym on właściwie jest? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

2. Czym jest elektrozaczep z pamięcią?

Kiedy mówimy o elektrozaczepie z pamięcią, mamy na myśli urządzenie, które zapamiętuje ostatnio otrzymany sygnał. Oznacza to, że kiedy prąd przepływa przez cewkę, zatrzask nie zablokuje drzwi od razu po zakończeniu sygnału.

 Wejście pozostaje otwarte, dopóki drzwi nie zostaną fizycznie otwarte i zamknięte. Po tym procesie elektrozaczep automatycznie blokuje drzwi, przywracając poprzednie zabezpieczenie.

3. Zastosowanie elektrozaczepu z pamięcią

Elektrozaczepy z pamięcią gwarantują użytkownikom wygodę, umożliwiając otwarcie drzwi bez konieczności ponownego korzystania z domofonu czy innego systemu kontroli dostępu.

 To szczególnie przydatne w miejscach, gdzie osoby często wchodzą i wychodzą z budynku w krótkim czasie - takich jak miejsca pracy, domy czy szkoły. Dzięki tym elektrozaczepom wejście do obiektu jest łatwiejsze, a jednocześnie wciąż bezpieczne.

 

Elektrozaczepy z pamięcią często znajdują zastosowanie w miejscach takich jak:

• domofony w blokach i budynkach wielorodzinnych

• miejsca pracy (np. biura, hale produkcyjne)

• obiekty sportowe (np. kluby fitness czy baseny)

• szpitale

• hotele

 Jest to zatem doskonałe rozwiązanie, gdzie konieczne jest połączenie wysokiego poziomu bezpieczeństwa z elastycznością w otwieraniu drzwi. Bez względu na to, czy chodzi o prywatne domy, biura, obiekty sportowe czy placówki medyczne w Lockpol odnajdziesz szeroką ofertę elektrozaczepów, która pozwoli Ci wybrać odpowiednie urządzenie.

5.      Montaż elektrozaczepu z pamięcią wewnętrzną oraz zewnętrzną

Obraz zawierający zamek

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

 

Rozróżniamy dwa główne rodzaje elektrozaczepów z pamięcią:

• z pamięcią wewnętrzną;

• z pamięcią zewnętrzną.

Ich wybór wpływa nie tylko na działanie, ale też na montaż.

Elektrozaczep z pamięcią zewnętrzną jest wyposażony w dodatkowy element – trzpień. Zatrzaskuje się on mechanicznie, co zapobiega przypadkowemu odblokowaniu elektrozaczepu bez fizycznego otwarcia drzwi.

Montaż tego typu elektrozaczepu wymaga dokładnego dopasowania do zatrzasku, gdyż dodatkowy element jest na zewnątrz obudowy i musi dobrze współpracować z resztą mechanizmu, aby język zamka naciskał na trzpień.

Natomiast elektrozaczep z pamięcią wewnętrzną nie posiada dodatkowych zewnętrznych elementów. Cała mechanika mieści się wewnątrz, co sprawia, że montaż jest łatwiejszy i bardziej zbliżony do instalacji standardowych elektrozaczepów.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Pamięć zewnętrzna zabezpiecza przed przypadkowym odblokowaniem wejścia, czym nie charakteryzuje się pamięć wewnętrzną. Z drugiej strony funkcja monitoringu rygla pozwala zmniejszyć ryzyko ponownego otwarcia drzwi. Tym samym oba rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i wygodne użytkowanie               .

5. Podsumowanie

Osiedla, miejsca pracy oraz budynki komercyjne - w tych miejscach elektrozaczepy z pamięcią to nieodłączny element kontroli dostępu. Dzięki nim bowiem wystarczy tylko jeden sygnał, aby otworzyć wejście. Wyróżnia je szybkość, wygoda i bezpieczeństwo, o które warto dbać każdego dnia.