Bezpieczeństwo i kontrola dostępu stają się niezbędnym elementem wielu obiektów prywatnych oraz komercyjnych. W tym celu stosuje się różne rodzaje elektrozaczepów. Dowiedz się, jak one działają i jaką funkcję pełnią. Który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Czytaj w naszym artykule.

 

Spis treści:

1. Jak działają elektrozaczepy i jak są zbudowane?

2. Funkcje elektrozaczepów

3. Podstawowe rodzaje elektrozaczepów

4. Podsumowanie

Obraz zawierający tekst, narzędzie, maszyna, w pomieszczeniu

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

 

1. Jak działają elektrozaczepy i jak są zbudowane?

Elektrozaczepy to urządzenia montowane w drzwiach, które służą do blokowania i odblokowywania dostępu. Ich rolą jest zapewnienie wygody użytkownika oraz bezpieczeństwa budynku. Jak one działają?

 

Elektrozaczep jest bezpośrednio związany z elementami elektronicznej kontroli dostępu, np. klawiaturą numeryczną, czytnikiem kart, centralą domofonu lub czytnikiem biometrycznym. W odpowiedzi na odpowiedni sygnał prąd jest przesyłany do zatrzasku. Trafia on następnie do cewki, zwalniając blokadę i umożliwiając otwarcie drzwi. Gdy sygnał ustaje, wejście z powrotem jest zablokowane. (warto już w tym miejscu wspomnieć o elektrozaczepach rewersyjnych, których zasada działania jest odwrotna. To podanie napięcia powoduje zablokowanie drzwi, a zanik napięcia, otwarcie).

 

Aby lepiej zrozumieć działanie oraz wybrać odpowiedni rodzaj elektrozaczepu, warto poznać jego budowę. Składają się na niego takie części jak:

• obudowa - jej funkcją jest ochrona poszczególnych części elektrozaczepu oraz umożliwienie jego zamieszczenie w ramie ościeżnicy;

• cewka - to właśnie przez nią przepływa prąd, który umożliwia zamknięcie lub otwarcie drzwi;

• zapadka - to kluczowy element, który blokuje drzwi i uniemożliwia ich otwarcie, kiedy elektrozaczep jest nieaktywny.

2. Funkcje elektrozaczepów

W zależności od wyboru danego rodzaju elektrozaczepu możesz spotkać się z różnymi dodatkowymi funkcjami. Będą to np.:

• mechaniczny wyłącznik - pozwala na ręczne odblokowanie elektrozaczepu; (funkcja dzień/noc)

• wyślizg - umożliwia głębsze osadzenie elektrozaczepu, bez konieczności podcinania ościeżnicy oraz zapewnia płynniejsze zamykanie i otwieranie drzwi

• pamięć - pozwala na odblokowanie zatrzasku, dopóki drzwi nie zostaną otwarte;

• wzmocniona sprężyna - dzięki niej elektrozaczep jest w stanie zadziałać poprawnie pomimo większego nacisku wstępnego

3. Podstawowe rodzaje elektrozaczepów

Wybór odpowiedniego rodzaju elektrozaczepu warto dostosować do swoich potrzeb. Niektóre funkcje są przydatne w obiektach komercyjnych, a inne są niezbędne w przypadku drzwi przeciwpożarowych. Dowiedz się więcej na ich temat.

• Elektrozaczepy standardowe

To podstawowy rodzaj elektrozaczepu, który spełnia funkcję blokowania i odblokowywania drzwi. Są one zaprojektowane do współpracy z różnymi kontrolami dostępu i sprawdzą się zarówno w obiektach komercyjnych, jak i prywatnych.

• Elektrozaczepy symetryczne

Specyficzna konstrukcja tego rodzaju elektrozaczepów pozwala na ich montaż zarówno w drzwiach prawych, jak i w lewych.

• Elektrozaczepy rewersyjne

W przeciwieństwie do standardowych elektrozaczepów ten rodzaj zatrzasku jest odblokowywany dopiero wtedy, kiedy sygnał ustaje. Stosuje się go najczęściej w drzwiach przeciwpożarowych i/lub ewakuacyjnych, aby automatycznie odblokować wyjście i umożliwić szybką ewakuację w razie zagrożenia i braku prądu.

• Elektrozaczepy wzmocnione

Elektrozaczepy wzmocnione są wykonane z materiałów, które pozwalają wytrzymać wyjątkowo duże obciążenia i częste użycie. Mają również znacznie większą odporność na wyważanie (1000kg)  Z tego powodu takie zatrzaski sprawdzą się tam, gdzie są często używane, czyli np. w obiektach komercyjnych oraz o zwiększonej przepustowości.

• Elektrozaczepy przeciwpożarowe

Ten rodzaj elektrozaczepu został specjalnie zaprojektowany do drzwi przeciwpożarowych, które muszą spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Mają za zadanie zatrzymać rozprzestrzenianie się pożaru, poprzez blokadę drzwi w trakcie pożaru. W ŁUCZNIKU pod nadzorem naszej kadry inżynierskiej stworzyliśmy własną serię elektrozaczepów przeciwpożarowy zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Elektrozaczepy z pamięcią

Umożliwia otwarcie drzwi nawet po zaniku napięcia. Dopóki drzwi nie zostaną fizycznie otwarte i zamknięte zatrzask jest zwolniony. Dzięki temu nie musisz podawać bardzo długiego impuls, aby otworzyć oddalone drzwi (np. w furtce).

• Elektrozaczepy z wyłącznikiem

Zamontowany mechaniczny wyłącznik pozwala na ręczne odblokowanie elektrozaczepu i pozostawia drzwi z wolnym przejściem. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w budynkach użyteczności publicznej. W godzinach 8-16 elektrozaczep może być stale odblokowany, natomiast po 16 (po ponownym mechaniczny zablokowaniu) odblokowanie nastąpi tylko po podaniu impulsu elektrycznego.

 

Jak widzisz, różne rodzaje elektrozaczepów spełniają różnorodne potrzeby. Wybór odpowiedniego typu zależy od specyfiki obiektu, wymagań związanych z bezpieczeństwem oraz budżetem. Szeroka oferta ŁUCZNIK pozwoli odnaleźć elektrozaczep dostosowany do Twoich potrzeb.

4. Podsumowanie

Elektrozaczepy to podstawa kontroli dostępu w większości budynków. Ich wybór znacząco wpływa na funkcjonalność i ochronę danego obiektu. Znając różne rodzaje elektrozaczepów, możesz wybrać technologię, która pozwoli Ci zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę.